Zmęczeni ale usatysfakcjonowani !

Tymi słowami można najkrócej zrecenzować zajęcia terenowe studentów III roku kierunku Turystyka i rekreacja. Dyplomowana instruktorka rekreacji ruchowej o specjalności hatha joga, Joanna Podolak, przeprowadziła dla nas trening oraz przybliżyła zagadnienia teoretyczne związane z tą formą rekreacji ruchowej (Fot. 1). Dzięki zajęciom zapoznaliśmy się z ćwiczeniami Hathajogi(Fot. 2) orazAcroYogi.

Fot. 1 Praktyka Jogi czyli joga w praktyce Dzięki zajęciom zapoznaliśmy się z ćwiczeniami Hathajogi

Fot 2. Ćwiczenia na rozgrzewkę

Pomimo tego, że skala trudności wykonywanych ćwiczeń stopniowo wzrastała, uśmiech nie znikał z twarz uczestników (Fot. 3).

Fot. 3. Cały czas świetnie się bawimy

Nie bez znaczenia była osoba prowadzącej trening, która bardzo szybko zyskała sympatię i zaufanie uczestników zajęć. Wybór proponowanych ćwiczeń (asan) pozwolił na aktywny udział wszystkim obecnym, bez względu na zakres sprawności fizycznej. „Wychodzę z założenia, że joga jest dla każdego – można ją praktykować w każdym wieku, w różnym stopniu dysfunkcji zdrowotnej i w każdych warunkach. Najważniejszy jest odpowiedni dobór asan oraz pozostawienie ćwiczącym swobody co do stopnia pogłębiania danej asany. Moje zajęcia są przyjemne, relaksujące i nakierowane na dobro osób ćwiczących.” Jak przystało na społeczność akademicką, najwięcej uwagi poświęciliśmy jodze akademickiej. „Praktykuję jogę od niemal 15 lat. Od początku mojej praktyki szukałam odpowiedniej dla siebie metody, która pozwoliłaby rozwijać systematycznie moje umiejętności, a jednocześnie dawałaby gwarancję pozytywnego i bezpiecznego wpływu na zdrowie. Wszystko to odnalazłam w zajęciach proponowanych przez Stowarzyszenie Jogi Akademickiej oraz twórcę metody – prof. Janusza Szopę. ”Czym jest joga akademicka? Joga akademicka jest systemem pracy z ciałem opartym na ćwiczeniach fizycznych hatha jogi oraz technikach relaksacyjnych. Jej celem jest utrzymanie oraz poprawa zdrowia psychofizycznego człowieka zgodnie z koncepcją Health-Related Fitness. Wykorzystywane są doświadczenia różnych szkół hatha jogi w zakresie metod i technik dających się zweryfikować naukowo. Joga akademicka opiera się na osiągnięciach współczesnej nauki między innymi z zakresu: anatomii, biochemii, biologii, biomechaniki, filozofii, fizjologii, kinezypsychoprofilaktyki, medycyny, neurofizjologii, psychologii, rehabilitacji i socjologii. Poszczególne techniki i metody mogą pochodzić z różnych szkół pod warunkiem, że mogą zostać ocenione i zweryfikowane badaniami naukowymi dzięki czemu joga akademicka daje unikalną możliwość skorzystania ze sztuki o starożytnych korzeniach w bezpieczny dla współczesnego człowieka sposób. Dzięki takiemu podejściu w zajęciach mogą brać udział wszyscy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.  Pani Joanna jako pierwsza w Olsztynie proponuje zajęcia jogi dla dzieci i jogi rodzinnej. Są to mało znane a jednocześnie bardzo atrakcyjne formy rekreacji. Warto podkreślić, że zaledwie kilka tygodni temu w Poznaniu zakończyła się pierwsza polska edycja szkolenia z tego zakresu. Zajęcia terenowe pod hasłem „joga na plaży” zostały zaplanowane na wczesną wiosnę, w okresie kiedy pogoda nie zawsze sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Dzięki uprzejmości Centrum Rekreacyjno-Sportowe "Ukiel", pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, mogliśmy ćwiczyć jogę na „plaży” w jedynej w Polsce hali z podgrzewanym piaskiem, która na co dzień służy do rozgrywek siatkówki plażowej. W czasie naszego pobytu zapoznaliśmy się również z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną Centrum (Fot. 4).

Fot. 4 Prezentacja Centrum Rekreacyjno-Sportowe "Ukiel"

Dzięki zajęciom studenci poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności a także otrzymali odpowiedzi na wiele pytań związanych z przyszłą pracą co będzie przydatne w planowaniu kariery zawodowej. Więcej informacji o praktyce jogi i naszych zajęciach można znaleźć pod adresami: http://praktykajogi.blogspot.com/