STRONA ARCHIWALNA

Od 1.01.2020 roku jesteśmy Wydziałem Geoinżynierii !!!

VIVA MEXICO !

W marcu bieżącego roku odbyłyśmy dwutygodniowy staż w kraju Azteków i Majów. Czas ten spędzałyśmy bardzo intensywnie uczestnicząc w badaniach naukowych z zastosowaniem technologii MALDI-TOF, zajęciach dydaktycznych prowadzonych dla studentów Instituto Politėcnico National oraz konferencji naukowej. W pierwszej połowie marca br zostałyśmy zaproszone przez Komitet Organizacyjny do zaprezentowania swoich  osiągnięć naukowych  na forum międzynarodowym w trakcie „IX International Congress on Biochemical Engineering” w Veracruz w Meksyku (Fot. 1 i 2). Kolejnym punktem tego wyjazdu był staż naukowy w Katedrze Mikrobiologii Instituto Politėcnico Nacional w Mexico City.

 

Fot. 1. Prezentacja na forum międzynarodowym w Veracruz

Fot. 2. Podziękowanie za recenzję posteru

W czasie pobytu w stolicy Meksyku uczestniczyłyśmy w badaniach opartych na zastosowaniu innowacyjnego automatycznego systemu przeznaczonego do szybkiej identyfikacji mikroorganizmów wykorzystującego technologię MALDI-TOF (VITEK® MS PLUS) (Fot 3, 4 i 5). W trakcie zajęć seminaryjnych ze studentami i pracownikami tamtejszej szkoły wyższej wygłosiłyśmy referaty dotyczące możliwości zastosowania różnych technik biologii molekularnej w badaniach drobnoustrojów, realizowanych obecnie w Katedrze Mikrobiologii Środowiskowej.

Fot. 3. Praca w międzynarodowym zespole

Fot. 4. Szkolenie w zakresie nowoczesnych metod identyfikacji bakterii

Fot. 5. Laboratoruim Mikrobiologii

W ramach swojej wizyty odbyłyśmy również szereg spotkań i rozmów z pracownikami i władzami uczelni w Meksyku w celu rozpoczęcia wzajemnej współpracy naukowej oraz możliwości wymiany studentów pomiędzy  Instituto Politėcnico Nacional a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (Fot. 6).


Fot. 6 Zajecięcia seminaryjne

Mając na uwadze zaangażowanie i zainteresowanie władz, pracowników i studentów uczelni meksykańskiej oraz wspaniałą atmosferę w czasie tej wizyty przypuszczamy iż wymierne efekty w postaci współpracy naukowej i dydaktycznej są tylko kwestią krótkiego okresu czasu.

Dr hab. inż. Iwona Gołaś, prof. UWM
Dr hab. inż. Monika Harnisz