STRONA ARCHIWALNA

Od 1.01.2020 roku jesteśmy Wydziałem Geoinżynierii !!!

Relacja z X Akademickich Mistrzostw w Wędkarstwie Spławikowym o Puchar Dziekana Wydziału Nauk o Środowisku

Bladym świtem (choć faktycznie jeszcze niemal w egipskich ciemnościach) dnia 16 maja roku pańskiego 2016, zwarta grupa „podopiecznych” św. Zenona z Werony – patrona wędkarzy, stawiła się na pomostach jeziora Kortowskiego. Zważywszy na warunki pogodowe, tych szesnaścioro heroicznie walczących (głównie z aurą i… własnymi słabościami) gladiatorów, rozpoczęło rywalizację w X Akademickich Mistrzostwach w Wędkarstwie Spławikowym o Puchar Dziekana Wydziału Nauk o Środowisku. Niepomni (dosłownie) wichru i deszczu smagającego ich niedospane, ale szczęśliwe lica, uzbrojeni po zęby we wszystko czego wędkarska dusza może zapragnąć, Ci nieustraszeni wojownicy o godzinie 04:00 rozpoczęli bój o sławę i miejsce w historii Wydziału Nauk o Środowisku



Mimo fatalnej aury daliśmy radę


Organizatorami Mistrzostw byli Wydział Nauk o Środowisku – fundator pucharów, Studenckie Koło Pasjonatów Wędkarstwa i Aktywnej Ochrony Ryb „FARIO” oraz Samorząd Studencki. Zawody odbyły się w dwóch turach po dwie godziny każda, na zmianę na pomostach spacerowym oraz żeglarskim. Zawodnicy losowali stanowiska a po przygotowaniu sprzętu i zanęceniu, rozpoczęli wędkowanie.



Zmagania wędkarskich gladiatorów


Po każdej turze złowione ryby były ważone a następnie wypuszczone. Nad sprawnym przebiegiem rywalizacji czuwali sędzia główny – Szymon Kronowiecki i sędziowie sektorowi – Łukasz Nidecki i Daniel Rykowski. Oprócz sławy i miejsca w historii uczestnicy zawodów walczyli o znacznej wartości nagrody rzeczowe i puchary.



Trofea o które walczyli zawodnicy

Na najwyższym stopniu podium stanął Jakub Dągowski wyprzedzając Piotra Michalskiego oraz Jana Stasiaka. W zawodach brała udział tylko jedna białogłowa – Patrycja Wilga. Zdobywca tytułu vice mistrza Piotr Michalski wygrał również rywalizację w konkurencji „największa ryba zawodów”.



Dziekan WNoŚ ze zwycięzcami zawodów

Organizatorzy nie mogliby wyróżnić zwycięzców cennymi nagrodami gdyby nie hojność sponsorów. Za wsparcie i promocję Wydziału Nauk o Środowisku pragniemy szczerze podziękować organizacjom branżowym takim jak Polskie Towarzystwo Rybackie, Stowarzyszenie Producentów Ryb Łososiowatych oraz Stowarzyszenie Promocji Karpia „Pan Karp”. Ponadto dziękujemy właścicielom sklepów wędkarskich „BASS”, „ESOX”, GULUS”, „KNAPP”, „OKOŃ”, „ŁOWISKONET”, „SKALAR” i „SEZON” jak również „GÓREK”, „WEEKEND” oraz hurtowni „DOZMES”. Po zakończeniu wyczerpujących zmagań, zmęczeni i przemoknięci, ale uśmiechnięci, wędkarscy gladiatorzy udali się na spotkanie integracyjne. A tam… No cóż oprócz grillowanej karkówki, kiełbasek i sałatek były… plany i buńczuczne zapowiedzi zwycięstw w przyszłorocznych Mistrzostwach… Do zobaczenia za rok…!!!:)

dr inż. Mariusz Szmyt
opiekun Studenckiego Koła Naukowego Pasjonatów Wędkarstwa i Aktywnej Ochrony Ryb „FARIO”
Katedra Biologii i Hodowli Ryb, Wydział Nauk o Środowisku